Aktualności
ZAKOŃCZYLISMY PRACE W RAMACH PROJEKTU :)
ZAKOŃCZYLISMY PRACE W RAMACH PROJEKTU!!!!
Koniec grudnia 2023 roku przyniósł zakończenie dwuletniego projektu. Teraz czas na podsumowania ale i plany na przyszłość, kolejne eventy, spotkania, kreatywne działania czterech obszarów: branży turystycznej i eventowej, samorządów i świata nauki.
A jakie rezultaty tego co już?
1. Zrealizowalismy spotkania zespołu eksperckiego w czasie których zweryfikowano i ostatecznie ustalono na podstawie zebranych materiałów potrzeby rynku i branży w odniesieniu do modułów planowanego programu studiów. Ustalono cztery podstawowe moduły: 1.Bezpieczeństwo w turystyce i dziedzictwie kulturowym 2.Kreowaniu marki 3.Nowe technologie w turystyce i eventach 4.Turystyka osób ze specjalnymi potrzebami. W każdym z modułów dodano treści kształcenia związane z kompetencjami miękkimi, podstawami prawnymi oraz podstawami savoir-vivre. Tego oczekiwała branża – to zaproponował świat nauki :)
W ramach zadań eksperckich, przygotowane zostały scenariusze a następnie przeprowadzono i zrealizowano sześć wykładów w wersji filmowej. Wszystkie można zobaczyć na naszym portalu. https://edu-dla-turystyki.upjp2.edu.pl/edukacja/wyklady Kolejne pewnie pojawią się w niedługiej przyszłości
2. Przygotowaliśmy i opublikowaliśmy dwie książki Pierwsza poświęcona nowym formom, rozwiązaniom i narzędziom turystyki oraz wykorzystaniu regionalnych kodów kulturowych do promowania marki w obszarze turystyki i branży eventowej. Osobną publikacją jest zbiór źródeł i aktów prawnych dotyczących turystyki w miastach historycznych. Monografia oraz wydanie źródłowe zostały opracowane redakcyjnie Monografia została wzbogacona o materiał ilustracyjny przygotowany w sposób celowy dla publikacji. Publikacje uzyskały pozytywne recenzje wydawnicze . Premierowe prezentacje publikacji odbyły się w trakcie wydarzenia promującego projekt. Obydwie publikacje są w stałym dostępie na platformie projektu. Monografia została zrecenzowana w czasopiśmie „Trimarium” dostając pochlebną opinię od recenzenta.
3. Przeprowadzono badania ankietowe we wszystkich ośrodkach regionalnych PIT. W ten sposób badania objęły teren całej Polski. Po wcześniejszym przygotowaniu materiału do badań fokusowych - przeprowadzono je we wszystkich ośrodkach regionalnych PIT. Grupą docelową badań byli przedstawiciele różnych sektorów branży turystycznej oraz eventowej. Odbyły się cztery mobilności do ośrodków PIT Łódzkiego, Bydgoskiego, Warszawskiego oraz Gdańskiego. W trakcie spotkań przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami branży. Zebrano też na miejscu materiał poglądowy. Opracowano wyniki które posłużyły do przygotowania programu studiów ale i staną się podstawą do dalszych działań i kolejnych projektów
4. Zaprojektowano i uruchomiono portal internetowy projektu na którym właśnie jesteście :) . Będzie działał i rozwijał się nadal. Zapraszamy do współpracy
5. Zrealizowano dziewięć seminariów online z zaproszonymi ekspertami na tematy „Turystyki eventowej i jej potencjału rozwoju”, ”Turystyka miejska i szanse jej rozwoju” „Turystyka zrównoważona – jak wesprzeć rynek turystyczny uzyskując konsensus lokalnej społeczności i turystów", „Promowanie dziedzictwa kulturowe i historyczne i jego znaczenie w rozumieniu kodu kulturowego”, „Turystyka religijna ”, „Różnice kulturowe w turystyce i promowaniu dziedzictwa ”, „Dziedzictwo niechciane jak wykorzystać”, „Turystyka biznesowa” „Turystyka kulinarna”. Seminaria przeprowadzone zostały w streamingu. Nagrany materiał jest w stałym dostępie na portalu projektu oraz na stronie FB projektu i na kanale YouTube. Planujemy kontynuowanie takich seminariów nadal :)
A potem było duże podsumowanie na konferencji w Mediatece w Wieliczne, i prezentacja filmów i prezentacja programu kształcenia, i prezentacja książek, i w ramach wydarzeń towarzyszących wystawa i koncert i wspólne zwiedzanie…
i… to była fantastyczna przygoda, wiele bardzo kreatywnych spotkań, ciekawej współpracy, wiele pomysłów i wiele możliwości do dyskusji i planów.
Kolejne działania przed nami! :)
Projekt pn. „Nowe wyzwanie na rynku pracy- edukacja dla turystyki postpandemicznej” (nr projektu: EOG/21/K3/W/0044) korzysta z dofinansowania w wysokości 95 725 EUR, z czego 81 366,25 EUR pochodzi od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021, a 14 358,75 EUR z budżetu Państwa. Projekt realizowany w ramach Programu Edukacja, Komponent III.