Aktualności

Rozpoczęcie projektu "Nowe wyzwanie na rynku pracy - edukacja dla turystyki postpandemicznej"

01.02.2022
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Projekt realizowany będzie przez Wydział Historii i Dziedzictwa Narodowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Polską Izbę Turystyczną.

W ciągu 24 miesięcy zrealizowane zostaną działania mające na celu postawienie aktualnej diagnozy stanu sektora turystycznego w kontekście zmian spowodowanych pandemią covid-19 oraz czynnikami takimi jak odpływ pracowników, nowe nawyki turystyczne klientów, tocząca się w Ukrainie wojna czy wzmagający się kryzys gospodarczy w Polsce i Europie. Rozmawiając o turystyce spotkamy się przede wszystkim z przedstawicielami branży: właścicielami biur turystycznych, przewodnikami, pilotami wycieczek oraz dostawcami usług turystycznych z dziewięciu regionów Polski (województwa: małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, mazowieckie, wielkopolskie, łódzkie, śląskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie). Będziemy rozmawiać o ich potrzebach oraz notować ich obserwacje dotyczące bieżących trendów i doświadczeń zebranych w trakcie pandemii i kolejnych lockdownów. Równie ważną częścią projektu jest zebranie możliwych kierunków rozwoju branży turystycznej skupiając się na jakościowych zagadnieniach, takich jak: kody kulturowe odbiorców, zmieniająca się branża MICE, overtourism, wyzwania zrównoważonego działania czy odporność.

W ramach zadania przygotowany zostanie program specjalistycznych studiów podyplomowych, dedykowanych dla branży turystycznej oraz eventowej i zarządzania dziedzictwem. Prace w zespołach poprzedzi seria wykładów eksperckich, przeprowadzonych przez osoby związane z przedmiotowymi branżami. Istotny element wystąpień będzie stanowić pokazanie nowatorskich rozwiązań oraz przybliżenie możliwości wykorzystywania dziedzictwa historycznego i kulturowego dla wykreowania marki produktu i pozycjonowania firmy.

Celem będzie też opracowanie dwutomowej publikacji, jako kompendium wiedzy i narzędzie pracy dla branży turystycznej, eventowej oraz zarządzania dziedzictwem. Publikacja będzie zawierała zarówno opracowania merytoryczne jak i materiały źródłowe.

Odrębną częścią projektu są spotkania z ekspertami pracującymi w branży turystycznej: naukowcami, przedsiębiorcami, przedstawicielami władz lokalnych i wieloletnimi praktykami w tworzeniu produktów turystycznych. Godzinne seminaria online pozwolą na poznanie różnych perspektyw i zagadnień związanych ze współczesną branżą turystyki. Zebrana wiedza będzie dostępna na profilu Facebook, stronie www oraz kanale YouTube. Dzięki materiałom opracowany zostanie program studiów podyplomowych oraz komplet publikacji dla wsyztskich osób związanych z branżą turystyczną.

W ramach zadania przeprowadzonych zostanie online dziewięć seminariów eksperckich.  Dwugłowy ekspertów, animować będzie Katarzyna Gądek – zastępca dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Obszar tematyczny będzie poddany dyskusji i analizie z pespektywy polskiej, regionalnej i międzynarodowej.

Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 95 725 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ramach PROGRAMU EDUKACJA finansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 i środków krajowych, instytucja finansująca Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, EOG/21/K3/W/044. Celem projektu edukacyjnego jest opracowanie od podstaw nowego kierunku studiów podyplomowych, rozwój wiedzy i nowych kompetencji dla wsparcia odbudowy sektora turystycznego po pandemii oraz w obliczu stale pojawiających się nowych wyzwań. Celej jest też stworzenie platformy dla komunikacji pomiędzy światem nauki, samorządami i branżą turystyczną oraz eventową.

Operatorem funduszy MF EOG w programie Edukacja jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano