Aktualności

Lista 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce.

26.01.2023
W numerze 9 (2022) Waszej Turystyki, biznesowego magazynu dla branży turystycznej ukazało się podsumowanie sódmej edycji Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Jak podkreśla autorka, dziennikarka Weronika Szabelewska, nie jest to forma rankingowa, niemniej jednak może stać się opiniotwórczym głosem w nakreśleniu kierunków rozwoju szeroko rozumianej turystyki. Na liście znalazły się bowiem osoby, które promując turystykę,wykazały realny wpływ na jej kierunki, formę i obszar.

W numerze 9 (2022) Waszej Turystyki, biznesowego magazynu dla branży turystycznej ukazało się podsumowanie sódmej edycji Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Jak podkreśla autorka, dziennikarka Weronika Szabelewska, nie jest to forma rankingowa, niemniej jednak może stać się opiniotwórczym głosem w nakreśleniu kierunków rozwoju szeroko rozumianej turystyki. Na liście znalazły się bowiem osoby, które lepiej lub gorzej promując turystykę,wykazały realny wpływ na jej kierunki, formę i obszar .

W tym roku, po raz drugi po Pandemii, grono ekspertów w dziedzinie turystyki wyłoniło spośród nadesłanych 176 propozycji 100 osób, których decyzje i działania wpłynęły na losy pracowników i klientów branży.

Co ciekawe podsumowanie to zawiera skondesowany opis działań poszczególnych osób, bez wskazywania na ich negatywny lub pozytywny wpływ na kondycję turystyki. Wprowadza również w procedury wyboru osób i prac Kapituły. Znajdziemy w nim również nazwiska ekspertów, którzy podjęli się tego wyzwania.
Ale wracając do bogaterów Listy, kim są więc najbardziej wpływowi ludzie w turystyce polskiej? Być może dla niektóych zaskoczeniem będzie fakt, że to nie tylko prezesi biur podróży i hotelarzy oraz izb gospodarczych. Na liście znaleźli się również reprezentantów izb gospodarczych i turystycznych, działacze samorządowi i lokalni aktywiści, urzędnicy i naukowcy.

I tak, w największym skrócie, wybrano:

  • 15 przedstawicieli touroperatorów oraz agentów turystycznych
  • 9 reprezentantów szeroko rozumianej branży hotelarskiej
  • 23 członków władz samorządowych i organizacji turystycznych
  • 7 urzędników odpowiedzialnych za legislację i rozwój turystyki
  • 10 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych
  • 5 reprezentantów portów lotniczych
  • 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki
  • 5 reprezentantów ubezpieczycieli.

W tym gronie nie zabrakło kobiet (w liczbie 24), co jest o tyle warte podkreślenia, że rok 2021 został ogłoszony przez portal rokiem kobiet w turystyce. Decydującym o nominacji okazał się być nie tylko wynik finasowy, czy przynależność do struktur organizacyjnych lub politycznych. W działaniach podejmowanych przez tegorocznych laureatów jak refren przewja się  działalność na rzecz pomocy uchodźcom i wsparcia Ukrainy w toczącej się wojnie. To pokazuje, że branża turystyczna ma również ludzką, nie tylko biznesową twarz.
Przyjrzyjmy się więc pierwszej trójce na Liście.
1. Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings.

Zazwyczaj obecny na konferencjach branżowych, eventach, w programach telewizyjnych, radiowych. Zawsze przygotowany, każdy jego udział w jakiejkolwiek konferencji branżowej dodaje temu wydarzeniu kilka punktów. Gasi pożary, szuka możliwości ekspansji poza Polskę, m.in. poprzez wejście na rynek węgierski. wiceprezes PIT.

Współpracował z rządem w zakresie rozwiązań pomocowych w czasie pandemii. W efekcie tych działań najwięksi organizatorzy wyjazdów wyszli z kryzysu obronną ręką. Przy okazji Itaka i Rainbow zdobyły w tym czasie dominującą rolę w Polskiej Izbie Turystyki.

  1. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.

Prezes największej w kraju spółki hotelowej z polskim kapitałem. Bardzo aktywny w środowisku turystycznym, świetny mówca i prelegent na wielu branżowych konferencjach. Pełni funkcję prezesa spółki Polskiego Holdingu Hotelowego nieprzerwanie od 2016 r (PHH umiejętnie korzysta z Polskiego Bonu Turystycznego – od początku jego uruchomienia w PHH zrealizowanych zostało ok. 65 tys. noclegów, a do obiektów trafiło blisko 12 mln zł).

Od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę, PHH mocno zaangażował się w pomoc. Podczas Wielkanocy prawosławnej w różnych częściach Polski odbyły się Śniadania Wielkanocne dla Ukrainy, organizowane wspólnie przez Polski Holding Hotelowy i Caritas. Ponad 7 tys. gości z Ukrainy zasiadło przy świątecznym stole w hotelach i obiektach PHH, a w całym kraju – dzięki wsparciu akcji przez inne podmioty – około 20 tys. osób. Do jesieni PHH dzięki wspólnym działaniom z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Fundacją PFR i świętokrzyską Fundacją „Kaganek” przekazało na Ukrainę łącznie 15 tirów z niezbędną pomocą. W hotelach i obiektach PHH udostępniono w tym roku ponad 250 tys. noclegów dla osób przybyłych z Ukrainy.

  1. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Najważniejszy urzędnik zajmujący się turystyką w Polsce. Jednocześnie, fachowiec w tej dziedzinie. Zaangażowany w działania pomocowe na rzecz gospodarki turystycznej, m. in. przedłużenie ważności Polskiego Bonu Turystycznego. W tym roku zainicjował Program Polskie Uzdrowiska, dzięki któremu bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 5 mln zł otrzymało w sumie 50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce. Wynegocjował także zwiększenie budżetu na promocję Polski o prawie 15 milionów złotych.

Od samego początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie wraz z polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki aktywnie domaga się zakazu udziału Rosji i Białorusi w międzynarodowym sporcie. Skutecznie apelował również o usunięcie Rosji ze Światowej Organizacji Turystycznej. To pierwszy taki przypadek w historii tej organizacji. Uważa również, że w Igrzyskach Europejskich organizowanych w Małopolsce nie powinni brać udziału sportowcy z Rosji i Białorusi.

Niestety wciąż nie znalazł sposobu na skuteczne ściągnięcie do Polski turystów zagranicznych.

 

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością tych i pozostałych najbardziej wpływowych osób w turystyce polskiej. Szczegóły działaności laureatów, artykuły i komentarze dostępne w wydaniu specjalnym Magazynu Wasza Turystyka, do nabycia w salonach empik (od 29 grudnia) oraz online.

 

opr. Aneta Kozak

zdjęcia: https://www.waszaturystyka.pl/100-najbardziej-wplywowych-osob-w-polskiej-turystyce-2022.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano