Aktualności
IV seminarium eksperckie - "Promowanie dziedzictwa kulturowe i historyczne i jego znaczenie w rozumieniu kodu kulturowego"
W czasie dzisiejszego spotkania rozmawiamy o kodzie kulturowym jako podstawowym aspekcie każdej oferty turystycznej. Skupimy się szczególnie na nawiązywaniu do historii i dziedzictwa przeszłości. Naszymi rozmówcami są: Piotr Legutko - dyrektor TVP Historia oraz TVP Dokument, prof. Lucyna Rotter - kier. Katedry Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego.
dr hab. Lucyna Rotter prof. UPJPII - historyk, kostiumolog i semiolog kultury. Wykładowca Uniwersytecki. Zajmuje się dziedzictwem materialnym i niematerialnym ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej. Prowadzi badania z zakresu kostiumologii i symboliki stroju. Autorka 16 monografii, 20 książek pod redakcją oraz ponad 100 artykułów wydanych w kraju i za granicą. Współtworzyła m.in. programy „Ślady Tożsamości” oraz cykl ,„Światło.czuli”. Autorka scenariuszy i prowadząca cykl programów „Z wieszaka historii”, dla TVP Historia. Członek PKA; członek PAN; członek JCC; od 2019 powołana do Komisji Ewaluacji Nauki przy Ministerstwie NiSW. Laureatka Nagrody Ministra NiSW - Indywidualna I stopnia za osiągnięcia naukowe.
Piotr Legutko - dziennikarz, publicysta i wykładowca, były redaktor naczelny „Czasu Krakowskiego”, „Nowego Państwa” i „Dziennika Polskiego”, obecnie „Rzeczy Wspólnych”. Od 1997 związany z TVP m.in. jako dyrektor TVP3 Kraków, redaktor naczelny TVP Dokument oraz TVP Historia. Jest autorem licznych programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych, w TVP Historia współtworzył cykle „Nowe Ateny”, „Marzyciele” i „Tu wszystko jest Polską”. Wykładał dziennikarstwo na UJ, Ignatianum oraz UPJP II. Autor i współautor książek m.in. Gra w media. Między informacją a deformacją, (2007), „Sztuka debaty” (2009), Jedyne takie muzeum”(2014) Laureat Nagrody im. Jacka Maziarskiego, w 2020 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Prowadzenie: Katarzyna Gądek - zast. dyr. Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa