Aktualności
Aktualne zalecenia dla polskich podróżujących związane z COVID-19
Od 28 marca tego roku zniesione zostało większość obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, między innymi obowiązek noszenia maseczek (z wyjątkiem podmiotów leczniczych oraz aptek) oraz izolacji i kwarantanny. A jak wyglądają obecnie zasady dotyczące podróżowania?
Dnia 25 marca 2022 r. ogłoszono Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz 673), na mocy którego zniesione zostały wszystkie restrykcje związane z podróżowaniem do Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylono konieczność legitymowania się certyfikatami szczepienia podczas przekraczania granicy, wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna”[1]. Rząd nadal nie rekomenduje podróży, które nie są konieczne, oraz wypraw do tych regionów, w których liczba zakażonych jest znacząco wyższa niż w Polsce. Podczas wyjazdów do państw o sytuacji epidemicznej zbliżonej do naszego kraju lub z niższym poziomem zakażeń, ministerstwo zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
Na rządowej stronie internetowej udostępniane są szczegółowe dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej i warunków koniecznych do spełnienia przez podróżujących z Polski podczas wjazdu do danego państwa. Przy niektórych z nich (w akapicie zatytułowanym bezpieczeństwo), są odnotowywane rodzaje ostrzeżenia wspomniane już pokrótce powyżej: zwykła ostrożność (oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski); szczególna ostrożność (poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce); MSZ odradza podróże, które nie są konieczne (zagrożenie znacznie wyższe niż w Polsce, odradzanie wyjazdów turystycznych, jednak nie są one zabronione); MSZ odradza wszelkie podróże (najwyższy stopień zagrożenia, odradzane podróże nawet w sprawach biznesowych i w innych pilnych przypadkach). Bieżące informacje o stanie epidemii znaleźć można także na portalu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Ponadto przed każdym wyjazdem zagranicznym nadal zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz, zwłaszcza osobom podróżującym często w celach biznesowych. Jego rolą jest ostrzeganie przez potencjalnymi zagrożeniami występującymi w kraju wyjazdu oraz udzielanie pomocy w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, poprzez wskazanie odpowiedniej placówki dyplomatycznej (konsulatu). Prócz zapoznania się z panującymi w konkretnym kraju obostrzeniami i rejestracji w systemie Odyseusz, ministerstwo rekomenduje również wykupienie ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia COVID-19.
Autor: Joanna Adamczyk
Źródła:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
https://www.gov.pl/web/koronawirus/granice-i-ruch-miedzynarodowy
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/koronawirus-podroze-za-granice
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
https://odyseusz.msz.gov.pl/
[1] Informacje dla podróżujących, https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych, [data dostępu: 19.09].