dr hab. Lucyna Rotter prof. UPJPII

historyk, kostiumolog i semiolog kultury;

Zajmuje się dziedzictwem materialnym i niematerialnym ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej. Prowadzi także badania z zakresu kostiumologii i symboliki stroju. Propagatorka poznawania języka symboli i znaków w kulturach, historii i sztuce.

Autorka 16 monografii, 20 książek pod redakcją oraz blisko 100 artykułów wydanych w kraju i za granicą. Na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach wygłosiła ponad 130 referatów. Brała udział w realizacji programów popularyzujących wiedzę np. „Ślady Tożsamości” lub cykl „Światło.czuli”. Autorka scenariuszy i prowadząca cykl programów „Z wieszaka historii” zrealizowanego dla TVP Historia.

Kierownik Katedry "Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego", Współtwórca programu i kierownik kierunku „Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem”; Pomysłodawca i twórca Podyplomowych Studiów „Symbolika w kulturach świata”, Pełnomocnik Rektora ds. czasopism, Członek Uczelnianej Komisji ds. Programów i Jakości Kształcenia UPJPII; certyfikowany  tutor akademickiego, absolwentka "Szkoła Tutorów" Collegium Wratislaviense, absolwentka studiów z zakresu zarządzania i promocji w kulturze, Akademia Dziedzictwa.

Koordynator interdyscyplinarnych projektów i obozów naukowych (projekty realizowane w Hiszpanii, Grecji, Egipcie, Litwie, Łotwie, Francji i innych); Kierownik lub wykonawca w dziewięciu grantach, Zast. Przew. kapituły Nagrody Odys i Certyfikatu Penelopa, przyznawanych corocznie przez Krakowską Izbę Turystyczną, Woj. Małopolskie i Urząd Miasta Krakowa za najlepszą jakość w turystyce.

Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Polskiej Akademii Nauk, Powołanie przez MNiSW w skład Zespołu interdyscyplinarnego do spraw projektów zgłoszonych w ramach programu "Wsparcie dla czasopism naukowych"; w 2019 powołana do Komisji Ewaluacji Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Laureatka Nagrody Ministra NiSW - Indywidualna I stopnia za osiągnięcia naukowe.