Wielkopolskie

Wielkopolska zaprasza do Aromatorium – Biblioteki Zapachów!

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, nieopodal Poznania, dnia 24 lutego 2023 roku otwarto Aromatorium – Bibliotekę Zapachów.

Miejsce stanowi unikalną na skalę europejską atrakcję. Wnętrze zaaranżowane na dawny warsztat farmaceutyczny podzielone jest na działy tematyczne: skład apteczny (mieszanki ziół, medykamenty), komponenty spożywcze firmy Kaczmarek Komponenty, olejki eteryczne, przyprawy oraz aromaty perfumeryjne. W zbiorach Aromatorium zgromadzono niemal 6 tysięcy zapachów. Są to między innymi wspomniane perfumy, olejki eteryczne, wyciągi z ziół czy pył z bursztynu, aromaty lokomotywy oraz zwierzęce (m. in. odchody słonia z poznańskiego zoo). Zapachy przynosili i przysyłali nie tylko uczniowie ośrodka, ale też mieszkańcy powiatu poznańskiego oraz osoby mieszkające w Polsce i za granicą, a także firmy.

Aromatorium zostało stworzone z myślą o podopiecznych ośrodka dla osób niewidomych w Owińskach. W ramach zajęć w pracowni uczą się oni identyfikować zapachy o różnym pochodzeniu (naturalne, syntetyczne, cywilizacyjne) oraz tworzą własne kompozycje zapachowe. Zasoby wykorzystywane są też w ramach zajęć relaksacyjnych i rehabilitacyjnych.

– Zapach jest niezwykle istotnym zmysłem w funkcjonowaniu osób niewidomych, ale również nas, widzących, choć nie zawsze to dostrzegamy i zwracamy na to uwagę. Stanowi bardzo ważny element w poruszaniu się w budynkach i na zewnątrz. To dzięki niemu lokalizują cele, do których chcą dotrzeć. Dzięki Aromatorium osoby niewidome będą trenowały rozpoznawanie zapachów i doświadczały ich. – mówiła dla Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej wicedyrektor ds. opiekuńczo-wychowawczych, rewalidacji i rehabilitacji ośrodka w Owińskach, Natalia Grajewska.

Biblioteka Zapachów dołączy do Muzeum Tyflologicznego, Pracowni Tyfloakustycznej i Parku Orientacji Przestrzennej – czyli do pozostałych obiektów pod opieką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Nowa atrakcja jest dostępna dla turystów indywidualnych i grup po uprzednim omówieniu wizyty.