Wielkopolskie
Poznań - Nowe polskie miasto w przewodniku Michelin
Nowe polskie miasto w przewodniku Michelin. Początek ścisłej współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej z najbardziej prestiżowym wydawnictwem kulinarnym.
Tradycja publikacji przewodnika kulinarnego przez wydawnictwo Michelin sięga 1900 roku. Jest on uważany za najbardziej prestiżowy na świecie – ostatnie wydane obejmowało 62 regiony i miasta (w tym 30 europejskich). Pierwszy polski akcent pojawił się w 1997 roku i uwzględniał na kulinarnej mapie świata Warszawę. Kolejny z naszych reprezentantów, Kraków, ukazał się tam w 2008 roku. W tym roku ich grono poszerzyło się o kolejną lokalizację – Poznań.
Uzasadnienie włączenie Poznania do grona wyróżnionych przedstawił Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin: „Ze swoim Starym Rynkiem – jedną z jego perełek – i pełnymi uroku uliczkami, Poznań jest miastem, które nasi inspektorzy z przyjemnością zwiedzali. Jego kuchnia odzwierciedla kosmopolityczną perspektywę, z wpływami od włoskich po japońskie, i choć szefowie kuchni respektują tradycyjne przepisy, nie boją się ich interpretować w nowoczesny sposób (tłum. aut.)”.
- Od wielu lat oferta kulinarna Poznania zyskuje popularność i staje się coraz ważniejszym argumentem za wyborem miasta jako celu podróży, a mamy wrażenie, że wkrótce stanie się tym wiodącym. Dlatego nie dziwi, że Poznań coraz częściej nazywany jest stolicą polskiej gastronomii - podsumował włączenie miasta w grono wyróżnionych prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Jan Mazurczak.
Ponadto, jak podaje zarówno strona Polskiej Organizacji Turystycznej oraz wydawnictwo Michelin, między dwoma instytucjami została nawiązana stała współpraca. Inspektorzy wydawnictwa będą weryfikować i oceniać polskie restauracje w powyżej wymienionych miastach. W kolejnym etapie, planowanym na czerwiec tego roku, zostanie dokonane podsumowanie i odznaczenie najlepszych lokali dwoma wyróżnieniami: Gwiazdkami Michelin oraz Bib Gourmand (drugi po gwiazdkach prestiżowy symbol wydawnictwa Michelin).
Dodatkowo w wyniku współpracy, pierwszy raz w historii, na stronie internetowej wydawnictwa Michelin Polska zostanie wyodrębniona jako osobny rozdział (do tej pory stanowiła część obszaru Europy). Ponadto Michelin będzie udostępniać materiały promocyjne POTU-u nie tylko na portalu internetowym, ale również na Instagramie i w aplikacji wydawnictwa.
- To wielka chwila dla Polski, miast i naszej branży turystycznej. Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na pozycjonowanie Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych. Przewodnik Michelina stanowi bowiem drogowskaz dla tych, którzy kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi. W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja najwyższej jakości jest istotnym elementem branym pod uwagę przez zagranicznych podróżnych. – podsumował w oficjalnym komunikacie POT-u prezes organizacji, Rafał Szmytke.
Na ten temat wypowiedział się także Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz pełnomocnik prezesa RM ds. promocji polskiej marki:
- Polska, posiadająca bogate tradycje kulinarne, po raz pierwszy w historii pojawi się w Przewodniku Michelin. To projekt wspierający rozwój turystyki kulinarnej na rynku międzynarodowym. Znalezienie się w prestiżowym zestawieniu stanowi kolejny impuls rozbudowy polskiej marki. Światowe trendy pokazują, że podróże gastronomiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie u osób poszukujących autentycznych doświadczeń związanych z danym miejscem. Bez wątpienia, Polska słynąca z gościnności gwarantuje wyrafinowane kulinarne przeżycia. – mówił.
W kolejnych latach planowane jest włączenie do prestiżowego grona innych polskich regionów, mogących zaoferować bogate doznania kulinarne turystom z całego świata.
Autor: Joanna Adamczyk
fot Lucyna Rotter