Świętokrzyskie

Nowa Słupia - Świętokrzyskie zachęca turystów legendami

24.12.2023

W Nowej Słupi 16 września nastąpiło uroczyste otwarcie nowej atrakcji turystycznej województwa świętokrzyskiego – Parku Legend. Oficjalną inaugurację połączono z obchodami 20-lecia Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Impreza odbyła się pod hasłem „Świętokrzyskie wymiata”, a symbolem były miotły, które otrzymywali przybywające goście. 

Co oferuje nowe miejsce na mapie turystycznej Polski? Park jest największą otwartą w tym roku w kraju inwestycją turystyczną. Już miesiąc przed oficjalnym otwarciem przyjmował pierwszych zwiedzających. Nowoczesny obiekt (koszt wyniósł 21 milionów złotych) powstał z inicjatywy Instytucji Kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” oraz ROTŚW. Wykorzystany został potencjał kulturowy tych okolic, słynących z baśni i legend.

- Od lat Świętokrzyskie promuje się w turystyce hasłem „Świętokrzyskie czaruje”, w nawiązaniu do legend tego regionu, opowieści o magii i sabatach czarownic. Teraz stawiamy kropkę nad „i” i dodajemy do tych niematerialnych opowieści i coś bardzo namacalnego. Miejsce, w którym można poznać dziedzictwo tego regionu, bogatego w legendy i baśnie. – mówiła dyrektor ROTŚW i dyrektor obiektu, Małgorzata Wilk-Grzywna. - Świętokrzyskie było dwa tysiące lat temu centrum hutnictwa żelaza w Europie, poza limesem imperium rzymskiego. Nic dziwnego, że ogień, dymy na wzgórzach, przemienianie ziemi w metal, budziło w ówczesnych ludziach lęk i zdziwienie. Z czasem to miejsce związane z pogańskimi wierzeniami stało się dla odmiany silnym ośrodkiem chrześcijańskim z klasztorem benedyktynów na Świętym Krzyżu. Z tego brały się opowieści, legendy i mity, które krążą do dzisiaj. – uzupełnia Piotr Sepioło, zastępca dyrektora ROTŚW, a zarazem świętokrzyski przewodnik.

W Parku Legend z pomocą nowoczesnej techniki multimedialnej turyści zapoznają się z regionalnymi historiami. Legenda o zbóju Kaku, o zbóju Madeju i jego łożu, o zlotach czarownic, o sprowadzeniu relikwii Krzyża Świętego, o kamiennym pielgrzymie, o dwóch pięknych siostrach i o Hannie Krępiance, to tylko niektóre z nich. Goście najpierw zwiedzają ścieżkę edukacyjną, później zapoznają się z regionem za pomocą zabaw i gier, a następnie mają możliwość obejrzenia filmu w technice 3D o Świętokrzyskiem. 

Serdecznie gratuluję unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej. – skomentował prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, obecny na otwarciu. To obiekt, jakiego życzyłyby sobie inne regiony. Element przemyślanej i konsekwentnie realizowanej strategii promocji regionu. Najlepszy prezent na 20-lecie regionalna organizacja sprawiła sobie sama.

Autor: Joanna Adamczyk

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano