Małopolskie
Każdy kamień ma swoją historię - muzeum na Wawelu zaprasza na nową ekspozycję
„Wyjaśnić, czem jest Wawel dla Polaka – rzecz zbyteczna. Na dźwięk bowiem tego słowa serce polskie żywiej uderza i powstaje w niem gorąca chęć oglądania wzgórza, gdzie, przetrwawszy tyle burz dziejowych, istnieją dwa najwspanialsze pomniki naszej przeszłości: Katedra i Zamek królewski” – pisał w 1925 roku Józef Trepka w Najnowszym zwięzłym przewodniku po Wawelu.
Wawel – miejsce znane każdemu Polakowi, przez stulecia serce Polski, miejsce koronacji i siedziba królów. Grobowiec polskich władców i bohaterów narodowych. Współcześnie jedna z najpopularniejszych krakowskich atrakcji. Turyści odwiedzić mogą wnętrza Katedry, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta oraz Muzeum Katedralne. Teren Zamku również oferuje wiele wystaw stałych oraz wystawy czasowe (obecnie Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini. Tycjan. Bassano oraz Wyspia - współczesna instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego). Pierwsze z nich obejmują takie ekspozycje jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Namioty Tureckie, Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Wawel Odzyskany i Sztuka Wschodu. Zaledwie kilka dni temu dołączyła do nich kolejna wystawa - Wawel Podziemny. Lapidarium.
Ekspozycja udostępniona została dla zwiedzających 4 stycznia 2024 roku. Mieści się we wschodnim skrzydle Zamku królewskiego, a konkretnie w jego piwnicach, powstałych w XVI wieku. Na wystawę składają się kamienne rzeźby oraz detale architektoniczne odkrywane i zabezpieczane podczas prac konserwatorskich, które rozpoczęły się już XIX wieku i trwają aż do teraz.
Jak opisuje dr Beata Kwiatkowska-Kopka, kuratorka wystawy, „są to lapides viventes – żywe kamienie. Ponadto w pomieszczeniach piwnicznych przetrwały czytelne ślady wcześniejszych budowli i urządzeń gotyckiego zamku – dolna część wieży Jordanka czy studnia pałacowa. Elementy te stanowią część narracji ekspozycyjnej odnoszącej do średniowiecznej zabudowy zamku górnego i jako świadkowie przeszłości przemawiają do nas mową kamieni”.
Nowa wystawa stanowi uzupełnienie już powstałych ekspozycji Wawel Zaginiony i Wawelu Odzyskany. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi zwiedzania oraz do zobaczenia teasera wystawy pod adresem:
https://wawel.krakow.pl/wystawa-stala/wawel-podziemny-lapidarium
Autor: Joanna Adamczyk