Litwa
Nowa trasa turystyczna w Wilnie z miłością w tle
W Wilnie powstała nowa trasa turystyczna, podczas której podróżujący mogą poznać miejsca związane z historią miłosną rodzimych Romeo i Julii, czyli Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.
Postaci te zapisały się na stałe w dziejach Polski i Litwy. Dzieje Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski, Zygmunta Augusta, i jego późniejszej żony, Barbary Radziwiłłówny, to po dziś dzień synonim pięknej i tragicznej historii miłosnej. Podczas zwiedzania zapoznać się można z obiektami zlokalizowanymi w najstarszej części miasta oraz w jego okolicach, tematycznie powiązanymi z powyższą parą.
Trasa zawiera 21 przystanków, dzięki którym odwiedzający poznają biografię Barbary od początków jej romansu z Zygmuntem Augustem, przez etap rozwoju ich miłości i koronację Barbary na Królową Polski, aż do jej śmierci. Szlak nosi nazwę „Sekretna miłość”. Na stronie internetowej dostępny jest audio przewodnik, nagrany z punktu widzenia Barbary Radziwiłłówny. Poszczególne rozdziały audio przewodnika trasy noszą nazwę: Stare Koryto rzeki, Dom rodziców, Radziwił Czerwony, Radziwił Czarny, Pałac Królewski, Plac Katedralny, Katedra. Ślub, Katedra. Grób, O Wilnie, Szklana ćwiartka, Jubileria Vilnensis, Stikliai hotel, August i Barbara, Restauracja Lokys, Wyroby szklane, Drukarnia, Pomnik, Droga do domu, Pałac Gastold, Pałac Kardynalski, Nekropolia.
Jednym z punktów na trasie jest Pałac Królewski, gdzie turyści mogą wysłuchać początkach historii miłości bohaterów. Dalej znajduje się m. in. katedra, gdzie odbył się potajemny ślub pary, a która to świątynia jest też miejscem pochówku królowej. Wśród obiektów są też lokale gastronomiczne inspirowane historią Zygmunta i Barbary, np. Restauracja Lokys – dawny dom bogatego wileńskiego kupca – obecnie zajazd, w którym można skosztować potraw podawanych na szesnastowiecznych ucztach. Innym ciekawym miejscem jest 5-gwiazdkowy hotel Stikliai, który oferuje apartament nazwany imieniem Barbary, a jego lobby zdobi portret królowej autorstwa litewskiego artysty Raimondasa Mikneviciusa.
Odsłuchanie poszczególnych elementów szlaku, również w języku polskim, możliwe jest pod adresem: https://slaptameile.lt/audiogidas/pl/.
Autor: Joanna Adamczyk
fot Lucyna Rotter