Felietony
Turystyka terapeutyczna jako remedium na psychiczną i fizyczną odbudowę postpandemiczną
Turystyka medyczna, zgodnie z definicją stworzoną przez UNWTO (United Nations World Tourism Organization - Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych), „obejmuje te rodzaje turystyki, dla których główną motywacją jest zadbanie o zdrowie fizyczne, psychiczne i/lub duchowe poprzez zabiegi medyczne oraz aktywności działające pozytywnie na kondycję i samopoczucie” (tłum. aut.). Głównym motywem jest chęć poprawy zdrowia lub estetyki ciała, rehabilitacja, odnowa sił psycho-fizycznych pod opieką lekarza specjalisty w gabinecie, klinice lub szpitalu, połączona z szeroką gamą alternatywnych ofert spędzania wolnego czasu w danym mieście czy regionie. Jednym z jej narzędzi jest turystyka terapeutyczna.
- Turystyka terapeutyczna to wykorzystanie walorów krajobrazu i środowiska naturalnego do celów pracy terapeutycznej, która może mieć różne formy. To może być np. doraźna pomoc w sytuacji wypalenia zawodowego, przeciążenia pracą i stresem. To mogą być krótkotrwałe wyjazdy wspólnie z psychologami, którzy udzielają pomocy w tym zakresie. Takie wyjazdy służą odbudowie psychicznej. – mówiła dr hab. Małgorzata Dobrowolska, profesor Politechniki Śląskiej, w rozmowie z agencją Newseria Biznes.
Taka forma regeneracji może być przydatna dla Polaków (i nie tylko) w celu odnowienia kondycji psycho-fizycznej po okresie pandemii. Jak wskazują badania dla marki Berimal, przeprowadzone przez instytut badawczy Zymetria, dwa lata pandemii COVID-19 wpłynęły znacznie na zdrowie Polaków. Bóle mięśni, stawów oraz głowy, spadek kondycji, koncentracji, a także pogorszone samopoczucie psychiczne, powiązane ze stresem oraz poczuciem wycofania, to najczęstsze symptomy negatywnych skutków pandemii. Ponadto, według uzyskanych statystyk, niemal 1/3 ankietowanych osób skarżyła się na szybkie przemęczanie się oraz problemy ze snem, ponad 50 % narzeka na częste spadki nastroju, a 41% żyje w nieustającym stresie. Warto zauważyć, że niemal połowa z tych dolegliwości pojawiła się u badanych w okresie pandemii.
Turystyka terapeutyczna może być receptą na tego typu przypadłości. Krótkie wyjazdy ze specjalistami i terapeutami od regionów atrakcyjnych pod względem przyrodniczym (obszarów położonych w górach, blisko lasów, jezior i rzek) to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają ograniczony czas na regenerację sił. Często takie aktywności przybierają formę np. wędrówki po górach w towarzystwie terapeuty. Najważniejszym jednak elementem jest nawiązanie bliskiego kontaktu z przyrodą i odcięcia się od czynników stresogennych towarzyszących na co dzień.
Warto wspomnieć, że obecnie ten trend w turystyce w Polsce rozwija się szczególnie na Śląsku i Warmii i Mazurach, które posiadają zarówno odpowiednie walory przyrodnicze, jak i bazę hotelową oraz rozwinięty sektor specjalistycznych placówek medycznych i wysokiej klasy lekarzy specjalistów.
Autor: Joanna Adamczyk