Ciekawe wydarzenia w Polsce i na świecie

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem – jakie wyzwania dla turystyki?

28.09.2023

W dniach 26-28 września odbył się w Zakopanem II Europejski Kongres Sportu i Turystyki. U stóp Tatr goszczeni byli trenerzy, sportowcy, osoby ze świata mediów i biznesu oraz krajowi i europejscy działacze powiązani z branżą sportową i turystyczną, aby omówić wyzwania, jakie przed tymi sektorami będą stawać w kolejnych latach. Współorganizatorami wydarzenia było Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz województwo małopolskie. Patronem honorowym został Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Obrady prowadzone były w siedmiu blokach tematycznych. Pierwsze sześć z nich dotyczyły sportu i obejmowały niniejsze zagadnienia: sport wobec wyzwań polityki międzynarodowej, zagrożenia w sporcie, Polska jako organizator imprez sportowych, komercjalizacja sportu – jasne i ciemne strony, sport a technologia – medycyna i innowacje w sporcie oraz sport powszechny i społeczna rola aktywności fizycznej. Warto nadmienić, że Prezydent Andrzej Duda, który odwiedził kongres w drugi dzień, ogłosił, że Polska będzie ubiegać się o organizowanie letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Ostatni z paneli poświęcono turystyce. Ze względu na zbieżność dat, połączono obrady ze obchodami Światowego Dnia Turystyki (ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych w 1979 roku).

Podczas otwarcia wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, mówił, że turystyka stała się elementem higieny życia codziennego Europejczyków, a sektor czasu wolnego, aktywnego wypoczynku zostanie z nami i będzie się rozwijał i ma przed sobą znaczącą przyszłość. Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, ocenił, że prawie 90 procent odwiedzających Polskę turystów jest zadowolonych i wyjeżdża z naszego kraju pozytywnie zaskoczonych.

Znaczna część dyskusji toczyła się wokół Małopolski jako miejsca wyjątkowego na mapie turystycznej Polski i gospodarza kongresu. Wspomniano niedawną ogólnopolską kampanię promocyjną „Małopolska – cel podróży”, zakończone w lipcu III Igrzyska Europejskie oraz sukces lotniska w Balicach, z którego skorzystało już w tym roku 7 milionów pasażerów (do końca roku będzie to ok. 9 milionów). Wedle panelistów rynek biur turystycznych oraz turystyka krajowa są obecnie w dobrym stanie. Ewentualne zagrożenia dla sektora mogą stanowić braki kadrowe (wynikające z przebranżowienia się ludzi podczas pandemii), zmiany klimatu, brak kontroli nad sztuczną inteligencją (potencjalne źródło nieprawdziwych informacji) i zaśmiecanie krajobrazu reklamami.

Z innych zagadnień omawianych podczas wydarzenia warto wymienić inicjatywę Polskiej Organizacji Turystycznej – spotkania dla młodzieży szkolnej pod nazwą „Turystyczna szkoła”, co wpisało się w dyskurs o innowacjach w turystyce. Ponadto przedstawiciel Travelplanet.pl, Mateusz Jarzębowicz, podkreślał znaczenie narzędzi internetowych w dopasowaniu oferty do klienta i poinformował, że Turcja w ostatnim sezonie była tak popularną destynacją dla Polaków, że portal korzystał z ofert zagranicznych operatorów, aby sprostać wymaganiom rynku. Ponadto polska spółka Coral Travel, za pośrednictwem Travelplanet.pl, weszła na rynek czeski, gdzie zaczęła już święcić sukcesy. Z innowacji wymieniono też aplikację MonumentApp - inicjatywę Ministerstwa Kultury (zarządzana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków), która służy podróżującym do wyszukiwania atrakcji historycznych i pomaga zaplanować zwiedzanie.

Głównymi trendami na nadchodzące miesiące będą, wedle uczestniczących, obiekty UNESCO, turystyka kulinarna, aktywna i miejska.  Ważne jest także zagadnienie turystyki zrównoważonej. I właśnie pod tym hasłem obchodzono 27 września Światowy Dzień Turystyki – motto to brzmiało „Turystyka i zielone inwestycje”.

- Podczas Kongresu rozmawialiśmy w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących m. in. turystyki zrównoważonej czy coraz popularniejszej turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony. – mówił Andrzej Gut-Mostowy.

Jak podaje portal rządowy, „turystyka i sport to dwie dziedziny, które coraz częściej ze sobą się łączą tworząc trwały fundament dla rozwoju obu branż. Spektakularne wydarzenia sportowe, chociażby tegoroczne III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska pokazały, że promocja poprzez sport daje wymierne korzyści. Zapewne tegoroczna edycja Kongresu przyniesie w tym względzie wiele nowych rozwiązań i możliwości”.

Więcej o kongresie można przeczytać na stronie internetowej wydarzenia: https://kongres-sbn.pl/ oraz na https://www.gov.pl/web/sport/ii-europejski-kongres-sportu-i-turystyki.

 

Autor: Joanna Adamczyk

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano